Hádzaná

Hádzaná

 

Pavol Palša v Sieni slávy

Z hráča tréner aj úspešný funkcionár

 

Nielen mesto Prešov je baštou hádzanej na Slovensku. Korene tohto populárneho športu siahajú aj do našej obce. Základy ľubotického športového strediska pre hádzanú tu položil prešovský tréner a funkcionár Pavol Palša, ktorého v júni v Bratislave vymenovali do slovenskej hádzanárskej „Siene slávy“. K doterajším 24 osobnostiam tohto športu, ktoré písali históriu slovenskej hádzanej, sa zaradil aj Pavol Palša.

Ako úspešné ľavé krídlo obliekal 15 rokov zeleno-biely dres Tatrana Prešov a počas základnej vojenskej služby hral 2 roky vo vtedajšej ČH Bratislava. Po skončení hráčskej kariéry sa začal venovať trénerstvu žien v Lokomotíve Prešov. Neskôr bol spoluzakladateľom hádzanárskeho oddielu ZVL Prešov, keď došlo k zlúčeniu dvoch klubov spolu so spomínanou prešovskou Lokomotívou. Ako sa ukázalo,bol to veľmi správny krok. ZVL Prešov sa rýchlo dostali do povedomia športovej verejnosti. Najväčšie úspechy prešovských hádzanárok sa spájajú so 4 titulmi majsteriek Československa.

To sa už Pavlovi Palšovi zapáčila funkcionárska práca. Svoje aktivity preniesol do komisie mládeže Československého zväzu hádzanej v Prahe, a potom 3 volebné obdobia šéfoval komisii mládeže Slovenského zväzu hádzanej v Bratislave. Srdcovou záležitosťou sa mu stala mládežnícka hádzaná, kde pre prácu v hádzanárskom hnutí vychoval veľa úspešných trénerov a funkcionárov.

Hádzaná mu ako hráčovi, neskôr trénerovi, a potom funkcionárovi, dala možnosť realizovať sa. Pavol Palša je dodnes ako 68-ročný aktívny. Šéfuje Krajskému zväzu hádzanej v Prešove a je členom Správnej rady Slovenského zväzu hádzanej v Bratislave.

Po náročnej celodennej práci vedú jeho kroky do Ľubotíc, kde má svoj dom a rodinu. Tu nachádza najlepší relax a tvorivé myšlienky pre hádzanú.

 

 

Text a foto: Mgr. Viliam Petko